Prenovljena Auerspergova železarna na Dvoru odpira svoja vrata

Prenovljena Auerspergova železarna na Dvoru odpira svoja vrata

Še letos, ko mineva 135 let od prenehanja delovanja slovite železarne na Dvoru, smo v sodelovanju z ministrstvoma za evropske zadeve, kohezijo in regionalni razvoj ter kulturo, slovesno odprli prenovljen, rekonstruiran in dograjen kompleks Auerspergove železarne na Dvoru. V novem Dvorskem muzeju želimo prikazati zlasti njen zgodovinski pomen, razstaviti zbirko umetelnih izdelkov, prikaz dela, proces ulivanja ter povezane dejavnosti, kot so oglarjenje, rudarjenje … Smo se pa prvenstveno osredotočili na združitev kulturne in naravne dediščine, zato je v ospredju interaktivne razstave Natura 2000 kot zaščiteno območje za ogrožene živalske in rastlinske vrste reke Krke. Gre za pomembno pridobitev, ki bo v Občini Žužemberk pripomogla k še bolj pestri obogatitvi turistične in kulturne ponudbe. Razstava Natura 2000 v okviru istoimenskega Interpretacijsko informacijskega centra bo na voljo vse do konca leta 2028. Njene vsebine pa se bodo dopolnjevale tudi v sodelovanju z Dolenjskim muzejem Novo Mesto, ki je že do sedaj odlično skrbel za livarsko zapuščino. Ob tej slovesni priložnosti so pogodbo o upravljanju centra podpisali ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko, župan Občine Žužemberk Jože Papež in direktorica Zavoda Žužemberk Tjaša Primc.

To je zagotovo eden največjih investicijskih projektov občine, zlasti pa velik finančni zalogaj, ki ga brez pomoči EU in države ne bi mogli izpeljati, saj gre za investicijo v višini 2.6 milijona evrov. Na Dvoru je v 19. stoletju obratovala največja železolivarna južno od Alp, ki je povprečno zaposlovala kar 700 delavcev. Obnova Auerspergove železarne kot naše kulturne dediščine je bila zato velik izziv, saj se skupaj z obnovo objektov ohranja območje Natura 2000. Sama razstava je postavljena v objekt »Lončarija« in omogoča stalno interaktivno predstavitev ter interpretacijo tega zaščitenega naravnega območja s poudarkom na ogroženih živalskih in rastlinskih vrstah ter naravnih vrednotah reke Krke. Nekdanji tovarniški objekt »Trajberk« je imel prvotno štirikapno streho, sedanjo podobo pa je dobil po drugi svetovni vojni. Od prvotnega objekta se je ohranil le severozahodni del današnje stavbe. Z obnovo se je stavba dogradila in s tem pridobila administrativne prostore s prodajalno spominkov, informacijski center, multimedijsko dvorano, sanitarije za obiskovalce, gostinski lokal in zunanje pokrite površine.

Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko:«Auerspergova železarna je zagotovo eden najpomembnejših spomenikov slovenske tehnične kulturne dediščine, za katero smo odgovorni, da jo ohranimo naslednjim rodovom. To ni bil enostaven korak. Hvala občini za pogumen prevzem centra v upravljanje. Odločitev ni enostavna, je pa edina prava, saj prav lokalna skupnost najbolje ve, kaj iščejo obiskovalci in kako jim na kar se da zanimiv način predstaviti naravno in kulturno dediščino.«.

Župan Občine Žužemberk Jože Papež: »Ponosen sem, da nam je z vztrajnostjo in podporo države ter izjemnih posameznikov uspelo prenoviti zgodovinski spomenik in izpeljati projekt do te faze. Na projekt oživitve smo resda dolgo čakali, več desetletij, pa vendar se je izplačalo. Hkrati se še posebej zahvaljujem resornima ministrstvoma za pomoč in sodelovanje. Gre za velik dosežek za našo lokalno skupnost in regijo, zlasti pri ohranjanju zgodovinske in naravne dediščine. S to pridobitvijo bo naša občina obogatila turistično ponudbo Suhe krajine, ki je že sicer zelo raznolika. A veliko dela nas še čaka.«.

Foto: Nataša Blatnik